CDQ2D100-20DCMZ-J79LS
Product ID:300967
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D100-20DCMZ-J79LS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3100mm bore size provides high force output for demanding applications.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for precise and durable operation.
  • 5Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and performance.
Product Details
CDQ2D100-20DCMZ-J79LS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 100 mm