CDQ2D16-20DMZ-M9BSAPC
Product ID:392975
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D16-20DMZ-M9BSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy integration.
  • 4Rod end male thread (M) for versatile attachment options.
  • 5DC24V compatible auto switch with indicator light for clear operational feedback.
Product Details
CDQ2D16-20DMZ-M9BSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm