CDQ2D16-20DMZ-M9BVLS
Product ID:384637
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D16-20DMZ-M9BVLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 216mm bore size and 20mm standard stroke for precise linear motion control.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and 3m lead wire.
  • 4Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 5DC24V compatible (10~28V range) for versatile industrial applications.
Product Details
CDQ2D16-20DMZ-M9BVLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm