CDQ2D16-25DMZ-W-M9BL
Product ID:384242
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2D16-25DMZ-W-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 416mm bore size and 25mm stroke provide optimal force and movement for compact applications.
  • 5Double knuckle joint rod end bracket for enhanced flexibility and alignment.
Product Details
CDQ2D16-25DMZ-W-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm