CDQ2D16-30DCMZ-J79WS
Product ID:392960
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D16-30DCMZ-J79WS
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 2Double clevis mounting style for versatile installation options.
  • 316mm bore size and 30mm stroke for precise and efficient linear motion.
  • 4Includes a solid-state auto switch with a 2-color indicator for easy monitoring.
  • 5Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and performance.
Product Details
CDQ2D16-30DCMZ-J79WS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm