CDQ2D16-30DMZ-W-A93L
Product ID:392858
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D16-30DMZ-W-A93L
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 316 mm bore size and 30 mm stroke for efficient pneumatic operation.
  • 4Reed auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 5Double knuckle joint rod end bracket for enhanced movement adaptability.
Product Details
CDQ2D16-30DMZ-W-A93L
Auto Switch
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 16 mm