CDQ2D20-10SMZ
Product ID:300971
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D20-10SMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 2Double clevis mounting style for flexible installation options.
  • 320mm bore size provides optimal force for compact applications.
  • 4Single-acting, spring return design ensures reliable operation.
  • 5Rod end male thread for secure and adjustable connections.
Product Details
CDQ2D20-10SMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ50 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Action
Single Acting, Spring Return
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm