CDQ2D20-15DZ-M9PMAPC
Product ID:393075
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D20-15DZ-M9PMAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style for secure and flexible installation.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy integration.
  • 4Compact 20mm bore size with 15mm stroke for space-efficient applications.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 5V, 12V, 24V) for diverse industrial use.
Product Details
CDQ2D20-15DZ-M9PMAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm