CDQ2D20-30DCMZ-W-M9BWL
Product ID:392983
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D20-30DCMZ-W-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style for flexible and secure installation.
  • 3Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and performance.
  • 42-color indicator solid-state auto switch with 3m lead wire for easy monitoring.
  • 5Standard 30 mm stroke with double knuckle joint for versatile applications.
Product Details
CDQ2D20-30DCMZ-W-M9BWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm