CDQ2D20-30DMZ-M9NVL
Product ID:384364
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D20-30DMZ-M9NVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position sensing in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring (NPN, 3-wire).
  • 420mm bore size and 30mm standard stroke for precise linear motion control.
  • 5Durable construction with rod end male thread for robust performance.
Product Details
CDQ2D20-30DMZ-M9NVL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm