CDQ2D20-30DMZ-M9PZ
Product ID:300978
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D20-30DMZ-M9PZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style for versatile installation options.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 420mm bore size and 30mm stroke for efficient pneumatic operation.
  • 55m lead wire and multi-voltage support (DC5V,12V,24V) for flexible integration.
Product Details
CDQ2D20-30DMZ-M9PZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm