CDQ2D20-38DZ-XC6
Product ID:393136
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D20-38DZ-XC6
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Double clevis mounting style for versatile installation options.
  • 420mm bore size and 38mm stroke for precise and reliable linear motion.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2D20-38DZ-XC6
Made To Order
Retaining Ring,Piston Rod,Rod End Nut Made of Stainless Steel
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Bore Size
Bore Size 20 mm