CDQ2D20-40DMZ-F7BAL
Product ID:392614
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D20-40DMZ-F7BAL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 420mm bore size and 40mm stroke for optimal performance in compact applications.
  • 5Rod end male thread design for easy integration with other components.
Product Details
CDQ2D20-40DMZ-F7BAL
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm