CDQ2D20-50DCMZ-W
Product ID:393155
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D20-50DCMZ-W
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor attachment and precise positioning.
  • 2Double clevis mounting style for flexible installation options.
  • 320mm bore size and 50mm stroke for reliable performance in automation.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and shock absorption.
  • 5Double knuckle joint for versatile and secure rod end connections.
Product Details
CDQ2D20-50DCMZ-W
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm