CDQ2D20-50DMZ-M9PMAPC
Product ID:384534
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D20-50DMZ-M9PMAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection and positioning.
  • 2Double clevis mounting style for flexible installation options.
  • 3Pre-wired solid-state auto switch (M9PMAPC) with indicator light for easy monitoring.
  • 4Rugged design with male rod end thread for secure attachment.
  • 5Wide voltage range (DC4.5~28V) compatibility for versatile applications.
Product Details
CDQ2D20-50DMZ-M9PMAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm