CDQ2D20-50DZ-M9NWVZ
Product ID:392758
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D20-50DZ-M9NWVZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style for secure and flexible installation.
  • 32-color solid-state auto switch with a 5m lead wire for easy connectivity.
  • 4Standard 50mm stroke with 20mm bore size for efficient pneumatic operation.
Product Details
CDQ2D20-50DZ-M9NWVZ
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm