CDQ2D20-5DZ-M9PVSAPCS
Product ID:392926
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D20-5DZ-M9PVSAPCS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Compact 20 mm bore size with a standard 5 mm stroke for space-saving applications.
  • 3Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for easy integration and reliable performance.
  • 4Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 5Pre-wired connector and indicator light simplify setup and monitoring.
Product Details
CDQ2D20-5DZ-M9PVSAPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 5 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm