CDQ2D25-40DMZ-M9BW
Product ID:392715
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D25-40DMZ-M9BW
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style for secure and flexible installation.
  • 32-color solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 425mm bore size and 40mm standard stroke for reliable performance.
  • 5DC24V compatible auto switch with 0.5m lead wire for convenient connectivity.
Product Details
CDQ2D25-40DMZ-M9BW
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 25 mm