CDQ2D32-20DMZ-M9BWSAPCS
Product ID:392396
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D32-20DMZ-M9BWSAPCS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style for flexible installation options.
  • 3Pre-wired auto switch with 2-color indicator for easy monitoring and setup.
  • 432mm bore size and 20mm stroke for reliable performance in compact spaces.
  • 5Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for quick and secure connections.
Product Details
CDQ2D32-20DMZ-M9BWSAPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 32 mm