CDQ2D32-30DMZ-J79LS
Product ID:300980
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D32-30DMZ-J79LS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation applications.
  • 232mm bore size and 30mm standard stroke for versatile industrial use.
  • 3Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 5Rod end male thread design for straightforward integration with machinery.
Product Details
CDQ2D32-30DMZ-J79LS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 32 mm