CDQ2D32-40DMZ-V
Product ID:384186
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2D32-40DMZ-V
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Double clevis mounting style for secure and flexible installation.
  • 332mm bore size and 40mm stroke for precise and powerful linear motion.
  • 4Rod end male thread (M) for versatile attachment options.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for convenient sensor integration.
Product Details
CDQ2D32-40DMZ-V
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Single Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 32 mm