CDQ2D32TN-50DZ-M9PSDPC
Product ID:384394
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D32TN-50DZ-M9PSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2NPT (TN) port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 3Pre-wired solid-state auto switch (M9PSDPC) with M12-4 pin connector for easy installation.
  • 4Double clevis mounting style (D) provides versatile installation options.
  • 5Standard 50mm stroke with 4-sided auto switch mounting groove (Z) for flexibility in sensor placement.
Product Details
CDQ2D32TN-50DZ-M9PSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 32 mm