CDQ2D40-100DMZ-W-M9NWL
Product ID:392957
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40-100DMZ-W-M9NWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 340mm bore size and 100mm stroke provide optimal force and movement for industrial applications.
  • 4Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring and control.
  • 5Double knuckle joint rod end bracket for enhanced adaptability in complex setups.
Product Details
CDQ2D40-100DMZ-W-M9NWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm