CDQ2D40-100DMZ-W-XC26A
Product ID:384318
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40-100DMZ-W-XC26A
Key Features
  • 140 mm bore size and 100 mm standard stroke for robust performance.
  • 2Double-acting design ensures efficient bidirectional operation.
  • 3Double clevis mounting style for secure and flexible installation.
  • 4Optional auto switch with 4-side mounting groove for precise positioning.
  • 5Double knuckle joint rod end bracket for enhanced adaptability.
Product Details
CDQ2D40-100DMZ-W-XC26A
Made To Order
Double Clevis Width/Double Knuckle Width:16.5 mm
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm