CDQ2D40-25DCZ-M9PVLS
Product ID:384390
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40-25DCZ-M9PVLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style for secure and flexible installation.
  • 3Rubber bumper (Body Option C) ensures smooth operation and reduced impact noise.
  • 4Solid-state auto switch (M9PVL) with PNP output and indicator light for reliable feedback.
  • 5Standard 25mm stroke with Rc/M threaded ports for easy integration into pneumatic systems.
Product Details
CDQ2D40-25DCZ-M9PVLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm