CDQ2D40-25DMZ-M9PL
Product ID:301074
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40-25DMZ-M9PL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 340mm bore size provides strong and consistent linear motion force.
  • 4Includes solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 53-wire (PNP) configuration with 3m lead wire for versatile connectivity.
Product Details
CDQ2D40-25DMZ-M9PL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm