CDQ2D40-30DCMZ-W-M9BL
Product ID:392733
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40-30DCMZ-W-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 340 mm bore size and 30 mm stroke for powerful and precise linear motion.
  • 4Includes solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring (DC24V).
  • 5Rubber bumper and male thread rod end enhance durability and connectivity.
Product Details
CDQ2D40-30DCMZ-W-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm