CDQ2D40-30DZ-M9PL
Product ID:392969
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40-30DZ-M9PL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring (PNP, 3-wire).
  • 440mm bore size and 30mm stroke for robust performance in automation tasks.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for versatile sensor placement.
Product Details
CDQ2D40-30DZ-M9PL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm