CDQ2D40-35DMZ-XC26
Product ID:384406
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40-35DMZ-XC26
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size provides strong and reliable linear motion force.
  • 3Double clevis mounting style for flexible and secure installation.
  • 4Standard 35mm stroke suitable for a wide range of industrial applications.
  • 5Includes double clevis pins with copper pins and a flat washer for easy assembly.
Product Details
CDQ2D40-35DMZ-XC26
Made To Order
Double Clevis Pins Including Copper Pins and A Flat Washer
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Rod End Male Thread
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 35 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm