CDQ2D40-50DCMZ-A93L-XC26
Product ID:384001
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2D40-50DCMZ-A93L-XC26
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation applications.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 340mm bore size and 50mm standard stroke for optimal performance in industrial use.
  • 4Includes reed auto switch with indicator light for easy monitoring (DC24V/AC100V compatible).
Product Details
CDQ2D40-50DCMZ-A93L-XC26
Made To Order
Double Clevis Pins Including Copper Pins and A Flat Washer
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm