CDQ2D40-50DMZ-W-M9B
Product ID:396889
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40-50DMZ-W-M9B
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation applications.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 440mm bore and 50mm stroke provide optimal force and movement for industrial tasks.
  • 5Double knuckle joint rod end bracket for enhanced adaptability in various setups.
Product Details
CDQ2D40-50DMZ-W-M9B
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Body Option
Rod End Male Thread
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm