CDQ2D40-75DCMZ-F79W
Product ID:300981
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40-75DCMZ-F79W
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 2Double clevis mounting style for flexible installation options.
  • 3Includes a solid-state auto switch with a 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and performance.
  • 5Compatible with DC voltage (5V, 12V, 24V) for versatile applications.
Product Details
CDQ2D40-75DCMZ-F79W
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm