CDQ2D40-75DCMZ-W-M9BWL
Product ID:392956
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40-75DCMZ-W-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 340mm bore size and 75mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 4Includes a 2-color solid-state auto switch with a 3m lead wire for easy connectivity.
  • 5Rubber bumper and rod end male thread enhance durability and reduce impact noise.
Product Details
CDQ2D40-75DCMZ-W-M9BWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm