CDQ2D40TF-75DMZ-M9PSDPC
Product ID:392970
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40TF-75DMZ-M9PSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style for flexible and secure installation.
  • 3Pre-wired solid-state auto switch (M9PSDPC) with M12-4 pin connector for easy integration.
  • 440mm bore size and 75mm standard stroke for reliable performance in industrial applications.
  • 5Rod end male thread (M) for versatile attachment options.
Product Details
CDQ2D40TF-75DMZ-M9PSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 40 mm