CDQ2D50-10DCZ-X271
Product ID:392766
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D50-10DCZ-X271
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 250mm bore size provides strong and reliable linear motion force.
  • 3Fluoro rubber seals enhance durability and resistance to harsh environments.
  • 4Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 5Standard 10mm stroke for compact and precise movement applications.
Product Details
CDQ2D50-10DCZ-X271
Made To Order
Fluoro Rubber Seals
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 50 mm