CDQ2D50-150DCMZ-M9PW
Product ID:384148
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2D50-150DCMZ-M9PW
Key Features
  • 1Double-acting pneumatic cylinder with a 50mm bore and 150mm stroke for reliable performance in industrial applications.
  • 3Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation in various setups.
  • 4Equipped with rubber bumper cushioning for smooth operation and reduced impact at stroke ends.
  • 5Auto switch features 3-wire (PNP) configuration with a 0.5m lead wire, compatible with DC5V, 12V, and 24V.
Product Details
CDQ2D50-150DCMZ-M9PW
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Bore Size
Bore Size 50 mm