CDQ2D50-50DMZ-M9BWVL
Product ID:384035
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2D50-50DMZ-M9BWVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style for flexible installation options.
  • 350mm bore size and 50mm standard stroke for robust performance.
  • 4Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 5DC24V compatible with a 3m lead wire for convenient connectivity.
Product Details
CDQ2D50-50DMZ-M9BWVL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 50 mm