CDQ2D50-50DMZ-W-M9BWL
Product ID:392939
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D50-50DMZ-W-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 350mm bore size and 50mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 42-color solid-state auto switch with 3m lead wire for easy monitoring and control.
  • 5Rod end male thread and double knuckle joint for versatile connectivity.
Product Details
CDQ2D50-50DMZ-W-M9BWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm