CDQ2D50F-40DMZ-W
Product ID:384260
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D50F-40DMZ-W
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Double clevis mounting style for secure and flexible installation.
  • 350mm bore size delivers strong and consistent force output.
  • 4Standard 40mm stroke ensures precise and repeatable motion.
  • 5Double knuckle joint rod end bracket for enhanced articulation.
Product Details
CDQ2D50F-40DMZ-W
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Built-in One-touch Fittings
Bore Size
Bore Size 50 mm