CDQ2D63-100DMZ-M9BWSAPC-XC26
Product ID:384349
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D63-100DMZ-M9BWSAPC-XC26
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style for flexible and secure installation.
  • 3Pre-wired auto switch with 2-color indicator for easy monitoring and control.
  • 463mm bore size and 100mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 5Includes double clevis pins with copper pins and flat washer for enhanced durability.
Product Details
CDQ2D63-100DMZ-M9BWSAPC-XC26
Made To Order
Double Clevis Pins Including Copper Pins and A Flat Washer
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm