CDQ2D63-100DZ-M9PSAPC
Product ID:384258
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D63-100DZ-M9PSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation applications.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired connector (M8-3 pin) for easy integration.
  • 4Standard 100mm stroke with 63mm bore size for optimal performance in industrial setups.
  • 5Durable construction with Rc/M thread ports for long-lasting operation.
Product Details
CDQ2D63-100DZ-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm