CDQ2D63-30DMZ-M9BL
Product ID:384518
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D63-30DMZ-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 263mm bore size and 30mm stroke for powerful and precise linear motion.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 5Rod end male thread design for compatibility with various industrial applications.
Product Details
CDQ2D63-30DMZ-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 63 mm