CDQ2D63-30DMZ-V-M9BWSDPC
Product ID:384208
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2D63-30DMZ-V-M9BWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired connector (M12-4 pin) for easy integration.
  • 463mm bore size and 30mm standard stroke for robust performance in industrial applications.
  • 52-color indicator and DC24V compatibility for reliable operation and clear status visibility.
Product Details
CDQ2D63-30DMZ-V-M9BWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
Single Knuckle Joint
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 63 mm