CDQ2D63-40DMZ-W-M9PMAPC
Product ID:392702
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D63-40DMZ-W-M9PMAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy integration.
  • 463mm bore size and 40mm standard stroke for powerful and precise movement.
  • 5Double knuckle joint rod end bracket for enhanced adaptability in various applications.
Product Details
CDQ2D63-40DMZ-W-M9PMAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 63 mm