CDQ2D63-40DZ-M9PWSAPC
Product ID:384365
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D63-40DZ-M9PWSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3Pre-wired auto switch with 2-color indicator for easy monitoring and control.
  • 4Standard 40mm stroke with Rc/M threaded ports for versatile connectivity.
  • 5Solid-state auto switch supports DC5V-24V, ideal for diverse automation setups.
Product Details
CDQ2D63-40DZ-M9PWSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 63 mm