CDQ2D63-50DMZ-W-M9PZ
Product ID:392638
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D63-50DMZ-W-M9PZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 463mm bore size and 50mm standard stroke for powerful and precise operation.
  • 5Double knuckle joint rod end bracket for enhanced flexibility in mounting.
Product Details
CDQ2D63-50DMZ-W-M9PZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 63 mm