CDQ2D80-10DMZ-XC26
Product ID:301057
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D80-10DMZ-XC26
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 2Double clevis mounting style for secure and flexible installation.
  • 380mm bore size provides strong and reliable linear motion.
  • 4Standard 10mm stroke suitable for precise short-stroke applications.
  • 5Includes double clevis pins with copper pins and a flat washer for enhanced durability.
Product Details
CDQ2D80-10DMZ-XC26
Made To Order
Double Clevis Pins Including Copper Pins and A Flat Washer
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm