CDQ2D80-250DCMZ-M9PWZ
Product ID:393094
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D80-250DCMZ-M9PWZ
Key Features
  • 1Double-acting pneumatic cylinder with 80mm bore and 250mm standard stroke for robust performance.
  • 2Built-in magnet and auto switch with 2-color indicator for precise position detection.
  • 3Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 4Rubber bumper cushioning for smooth operation and reduced impact at stroke ends.
  • 5Solid-state auto switch with 5m lead wire and multi-voltage support (DC4.5~28V) for versatile applications.
Product Details
CDQ2D80-250DCMZ-M9PWZ
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 250 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm