CDQ2D80-40DCMZ
Product ID:301009
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D80-40DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 2Double clevis mounting style for flexible and secure installation.
  • 380mm bore size delivers high force output for demanding applications.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and performance.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for easy sensor integration.
Product Details
CDQ2D80-40DCMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm