CDQ2D80-50DCZ
Product ID:384533
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D80-50DCZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Double clevis mounting style for flexible installation options.
  • 380mm bore size delivers high force output for demanding applications.
  • 4Rubber bumper included for smooth and quiet operation.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for versatile sensor placement.
Product Details
CDQ2D80-50DCZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm